Тоалетни принадлежности
Ще повдигнем тема, върху която се оказва, че децата не са се замисляли, а най-вероятно и повечето от вас.
Какво означава тоалетни принадлежности по време на поход във високата планина. Ами ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ, четка за зъби, паста за зъби и сапун.
Защо написах тоалетна хартия с главни букви? Защото не трябва да се заменя с носни кърпички или мокри такива.
Нуждата си е нужда, но културата е важна. Не можем да спрем онова чувство да се освободим с цялата си любов сред тучните пасбища и любимите камъни, но можем да се погрижим следите от тази ни дейност да не бъдат толкова видни. Изхождайки от видяното през последните години по родните ни планин ви предлагаме няколко съвета за екоакане или как да тръткаме в хармония с природата, без да я замърсяваме излишно с отпадъци, непроизлизащи от нас самите.
За правилния избор за място ще си говорим с децата при различните терени, а по-големите лесно ще се ориентирате. Но е препоръчително, да не казваме задължително да ползвате тоалетна хартия. Тя се разгражда за часове до дни. Обърнете внимание, че мокрите кърпички се разграждат за период между 20 и 50 години и не трябва и да ни минава през ума (а най-добре и през задницата) да ги оставяме на местопроизшествоето, по каквато и да била причина!
Голям процент от различните от тоалетна хартия хартийки се разграждат доволно бавно или никак. Ако все пак държите дупето на детето да се бърше с мокра кърпички научете го да си почиства след него, т.е. да си прибира кърпичките в кисенце, после в раничката и да я изхвърли в коша за боклук. Мокрите кърпички не се разграждат! Материалът, от който се произвеждат се нарича “спайнлейс” и всеки може сам да провери, че се касае за полиамидни влакна, или иначе казано – пластмаса. Хвърлянето на кърпички сред природата е като хвърляне на торбичките, бутилките и изобщо като всяка друга опаковка. Лекарите съветват да се изоставят мокрите кърпички, защото веществата, които се намират в тях са отровни и предизвикват алергии. За това ви съветваме да се върнете към тоалетната хартия.
Всъщност може би нямаме право да даваме не поискан съвет, за това ви молим: Забравете за тази модерна технология! Не поставяйте на първо място свежестта на задните си части. Знаем, че е важно, но има и други важни неща и едно от тях е какво оставяме след нас.
Нали сме АКТИВИСТИ ЗА ПРИРОДАТА?!